dom produkcyjny

Dom produkcyjny – co może oferować?

Produkcja filmów jest bardzo zróżnicowana. Mamy liczne studia, których oferta jest bardzo szeroka, lub też specjalizują się oni w jednej technice czy jednym rodzaju filmów, np. w animacji czy dokumentach.

Dom produkcyjny i tworzenie filmów

dom produkcyjnySą jednak domy produkcyjne, które chcą wprowadzać u siebie nowe rozwiązania i oferować swoim klientom coraz więcej różnego rodzaju filmów. Co to może być? Filmy kojarzą się przede wszystkim z filmami kinowymi i telewizyjnymi. Takowe wykonywane są jedynie przez nieliczne studia produkcyjne. Koszty wykonania filmu pełnometrażowego są bardzo wysokie, często to nawet kilka milionów złotych za średniej wielkości produkcję bez wielu znanych osobistości aktorskich. Również wykonywanie filmów dokumentalnych czy przyrodniczych nie jest tanie. Często wiążą się one z dalekimi wyjazdami do egzotycznych krajów, zatem dochodzą do kosztów produkcji także koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia ekipy filmowej. Wiele takich filmów wymaga wielu miesięcy czy nawet lat pracy, jeśli chce się zdobyć zaufanie lokalnej ludności, czy pokazać z bliska życie dzikich zwierząt. Tańsze na pewno jest robienie filmów reklamowych, czy teledysków. To filmy trwające najczęściej nie więcej niż cztery minuty. Często są kręcone w jednej lokacji, a zatrudnia się do nich tylko kilku aktorów czy statystów (jeśli głównym bohaterem ma być wokalista, a potrzebny jest tylko sztuczny tłum do scen koncertowych czy rozdawania autografów).

dom produkcyjnyNiejeden dom produkcyjny oferuje głównie robienie reklam i teledysków. Są także domy wykonujące niestandardowe filmy, takie jak timelapse, filmy 360, czy explainer video. Pierwszy z nich pokazuje w przyspieszonym tempie różne procesy i zjawiska, takie jak rozkwitanie kwiatów, czy fazy biegu konia. To filmy bardzo dynamiczne i często wykorzystywane przez hobbystów. Filmy 360, zwane także filmami sferycznymi, to filmy tworzone w wirtualnej rzeczywistości, które pozwalają nam się poczuć jakbyśmy byli jego bohaterami. To także opcja wykorzystywana przez twórców gier wideo, dzięki czemu sami czujemy się jak postaci w grze. Explainer video to film pokazujący proces powstania i rozwoju filmy, najczęściej korporacji lub start-upa. Tam wypowiadają się pracownicy firmy, pokazane są flagowe produkty czy usługi. Ma to na celu reklamę działalności.

Są także domy produkcyjne wykonujące jedynie filmy animowane, najczęściej jest to animacja komputerowa 3d. Takie studio zajmuje się także wykonywaniem efektów specjalnych, takich jak wybuchy, czy sprawianie by bohater latał w powietrzu.