Czym różni się drukarnia cyfrowa od offsetowej?

Obecnie w branży poligraficznej funkcjonują dwa główne ośrodki drukowania – są drukarnie offsetowe i cyfrowe. Znacznie różnią się one od siebie, jednak jedna i druga metoda jest obecnie bardzo popularna w Krakowie, ze względu na korzyści, jakie się z nimi wiążą. Pierwszą i główną różnicą jest tutaj zastosowanie, a właściwie przeznaczenie, bowiem offset jest techniką wykorzystywaną do dużych nakładów (i często dużych formatów) zaś druk cyfrowy specjalizuje się w niskich nakładach, a nawet kilku egzemplarzach.

Która drukarnia jest opłacalna?

drukarniaDrukarnia offsetowa to miejsce, w którym odbywa się druk książek, czasopism i wszystkich tych produktów, które najczęściej zamawia się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Jest on wykonywany zarówno w czarno-beli jak i całej palecie barw CMYK. Pod tym względem druk offsetowy gwarantuje najszerszą paletę kolorów oraz najwyższą jakość. Metoda cyfrowa niewiele od nie odstaje, jednak wykwalifikowana osoba z pewnością dostrzeże różnicę. Jej głównym przedmiotem zainteresowań jest druk folderów, wizytówek, kalendarzy, zaproszeń i tym podobnych. Ogromną zaletą jest tutaj możliwość ingerowania w szablon po każdej odbitce, co w praktyce oznacza możliwość personalizacji lub korespondencję seryjną jakiej nie ma druk offsetowy. Także dodruk nawet kilku sztuk nie stanowi żadnego problemu i jest bardzo tani. Tutaj ujawnia się jedna z głównych różnic, gdyż offset w miejscu najlepsza drukarnia Kraków jest opłacalny tylko przy dużych nakładach, zaś druk cyfrowy całkowicie odwrotnie.

Ten drugi jest doskonałą opcją na niewielkie przedsiębiorstwo, ponieważ umożliwia błyskawiczną realizację, nie wymaga pomieszczenia do magazynowania materiałów. Koszt zakupu drukarek i innych urządzeń jest nieporównywalny, ponieważ offset wymaga całej linii produkcyjnej i sztabu ludzi, którzy przewożą tony papieru rolkami, przygotowują go do obróbki, doglądają i sztancują. W technologii cyfrowej jest to znacznie uproszczone. Każda z tych metod naturalnie oprócz zalet ma także wady. W przypadku offsetu jest to – wspomniany już – bardzo czasochłonny, kosztowny i skomplikowany proces przygotowywania druku. Wymaga ogromnej przestrzeni, która pomieści te maszyny oraz zatrudnienia i wyszkolenia pracowników. Dodatkowo druk nawet kilkuset sztuk jest nieopłacalny, ze względu właśnie na czasochłonność prac. Zazwyczaj są to nakłady obejmujące kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy.

Metoda cyfrowa z kolei to niewielki format, nieopłacalność dużych nakładów oraz nieco gorsza jakość i gama kolorów. Bez względu na to i jedna i druga metoda są z powodzeniem stosowane.